Bitterroot Celtic Games & Gathering
PO Box 1774 Hamilton MT 59840 US

406-274-8886

bitterrootcelticsociety@outlook.com


For General info, please contact our Pipe and Drum coordinator, Rob Lynn, directly at: Rob.lynn.93@gmail.com

 
​Solo Piping Results
Grade 3 - Piobaireachd

1st Place - Robert Spetz

2nd Place - Pendra Ogilvie

3rd Place - Allan Chamberlain


Grade 3 - 2/4 March

1st Place - Allan Chamberlain

2nd Place - Pendra Ogilvie
3rd Place - Robert Spetz


Grade 3 - Strathspey & Reel
1st Place - Robert Spetz
2nd Place - Pendra Ogilvie
3rd Place - Allan Chamberlain


Grade 4 - Piobaireachd (Ground & 1st Variation)
1st Place - Hunter Delaney
2nd Place - Melinda Eyra
3rd Place - Christopher Kieres


Grade 4 - 2/4 March
1st Place - Trenton Lacock
2nd Place - Melinda Eyra
3rd Place - Hunter Delaney


Grade 4 - 6/8 March
1st Place - Melinda Eyra
2nd Place - Henry Littlehales
3rd Place - Jozie Rotolo


Grade 4 - Slow Air
1st Place - Trenton Lacock
2nd Place - Melinda Eyra
3rd Place - Katie Bell


Grade 5 - 2/4 March
1st Place - Allison Munch-Rotolo
2nd Place - Elijah Ortega


Grade 5 - Slow Air
1st Place - Elijah Ortego
2nd Place - Allison Munch-Rotolo


Adult (60+) - Piobaireachd (Ground & 1st Variation)

1st Place - Mike Gilbert
2nd Place - John Blunt


Adult (60+) - 2/4 March
1st Place - Mike Gilbert
2nd Place - Henry Littlehales
3rd Place - John Blunt


Adult (60+) -Slow Air
1st Place - Henry Littlehales
2nd Place - Mike Gilbert
3rd Place - John Blunt


Solo Side Drumming Results
Grade 3 - 2/4 March
1st Place - Tom Hamming


Grade 4 - 2/4 March

1st Place - Trevor Lacock


Grade 4 - 6/8 March
1st Place - Trevor Lacock

Solo Tenor Drumming Results
Intermediate - March, Strathspey, & Reel
1st Place - Brittney Sargent


Intermediate - Hornpipe & Jig
1st Place - Brittney Sargent

Solo Bass Drumming Results
Novice - 2/4 March
1st Place - Noah Price
2nd Place - Dan Crandall


Novice - 6/8 March
1st Place - Dan Crandall

Pipe Band Competition Results
Grade 5 Quick March Medley

1st Place - Ceour d' Alene Fire Fighters Pipe Band
2nd Place - Border Highlanders


Grade 4 Quick March Medley
1st Place - Celtic Dragon Pipe Band
2nd Place - Billings Caledonian Pipe Band


Grade 4 Medley
1st Place - Celtic Dragon Pipe Band
2nd Place - Billings Caledonian Pipe Band


Grade 4 MSR Quartet
1st Place - Celtic Dragon Pipe Band


2019 Results

Pipers and Drummers: Join us for the 11th annual Bitterroot Celtic Games and Gathering, August 15th and 16, 2020.

Held at the historic Daly Mansion- Hamilton Montana. 

Registration will be posted here March 2020.